Plonas, bet šiltas. KAS?

Kašmyras ar vilna? Vilna ar kašmyras? Ką rinktis šaltuoju sezonu ir išvis, kuo šie du audiniai skiriasi? Žinome vieną, jog kašmyras kainuoja kelis kartus brangiau nei vilna, bet kodėl?

Štai keli faktai, kurie padės geriau suprasti jų skirtumus:

1. Pirmiausia, kašmyras išgaunamas iš ožkos plaukų, o vilna – iš avies. Todėl kašmyro gaminiai yra kur kas švelnesnis ir minkštesni.

Ožkos

Avys

2. Kašmyras yra net 8 kartus šiltesnis už vilną ir taip pat kur kas plonesnis. Tai tarsi du tarpusavyje nesuderinami dalykai, tačiau toks jau tas kašmyras. Tad jei žiemą mėgsti patogumą ir ypatingą šilumą – rinkis kašmyrą.

3. Kašmyras nuo kelių iki keliolikos kartų brangesnis už vilną, nes kašmyro vilną kur kas sudėtingiau išgauti. Kašmyro verpalai išgaunami iš ožkų pokailio, kurios gyvena Mongolijoje, Peru, Nepale, Kinijoje ir Afganistane, aukštai kalnuose. Būtent jos turi ypatingą pokailį, kuris apsaugo jas nuo kustančio kalnų šalčio. Pokailis yra neįtikėtinai švelnus ir minkštas, o jis visuomet surenkamas rankomis.  

4. Iš vienos avies kiekvienais metais galima išgauti apie 3kg vilnos, o iš vienos ožkos – vos 200 g. Be to, kašmyro vilną galima rinkti tik kartą per metus ir tik tuomet, kai ožkos natūraliai šeriasi. Todėl kašmyro vilnos kiekis – labai ribotas.

5. Tiek vilnos, tiek kašmyro priežiūra panaši: jų jokiu būdu negalima skalbti aukštoje temperatūroje. Net aukštesnė nei 20 laipsnių temperatūra sugadina audinius. Taip pat jų negalima džiovinti džiovyklėje, o geriausia kašmyrinius ar vilnos drabužius skalbti rankomis ir džiovinti gryname ore.

6. Kašmyriniai drabužiai itin ploni, todėl jei turite kašmyrinį megztuką – nedėvėkite jo kasdien, jam reikia „pailsėti“, kad grįžtų į savo formą, raukšlės atsiradusios ant drabužio išnyksta pačios, jei tik leidžiate jam šiek tiek pagulėt.

7. Kvepinkitės prieš apsirengiant kašmyrinį drabužį, nes nuo kvepalų gali likti dėmės, kurios neišsiplaus.