2016 10 22

Drabužis yra žinutė, kurią siunčiate apie save

Drabužis yra žinutė, kurią siunčiate apie save

Vasarą biure oficialius drabužius dažnai norisi pakeisti į laisvesnio stiliaus, o jei dar po darbo laukia koncertas, kyla klausimas, ką rengtis, kad visur atrodytume tinkamai. Žinoma stilistė ir populiarių knygų apie stilių “Spintologija” ir “Spintologija. Teen” autorė Agnė Gilytė ne tik konsultuoja stiliaus klausimais ir turi atsakymus į šią dilemą, bet ir atkreipia dėmesį į tai, kokias aprangos klaidas biure dažniausiai daro vyrai ir moterys. Tačiau ragindama darbe laikytis oficialios aprangos taisyklių, ji taip pat skatina bent mažomis detalėmis subtiliai išreikšti save bei nebijoti atrodyti originaliau.

Jūs domitės ne tik mada, bet ir psichologija: esate sakiusi, kad pirkdami drabužius žmonės dažnai kompensuoja dalykus, kurių gyvenime neturi ar kurių nepavyko pasiekti. Ką dažniausiai kompensuojame naujais pirkiniais?

Spintos psichologija man yra labai įdomi tema. Kiekvienai progai pasitaikius apie tai skaitau ir domiuosi šioje srityje atliktais tyrimais. Drabužių pirkimo priežasčių yra ne viena. Dažnai jos susijusios su vadinamuoju emociniu pirkimu, kuris pasireiškia keliais skirtingais atvejais: kai norime apdovanoti save arba kompensuoti nesėkmę.

Teigiamų įvykių atveju, apdovanojame save, kad esame šaunuoliai, nes kažkas mums pasisekė ar gavome tai, ko labai norėjome. Pavyzdžiui – gavome naują darbą, įsimylėjome, vykstame į išsvajotą kelionę. Tuomet galvojame, kad tikrai nusipelnome naujo drabužio. Bėda ta, kad euforijos būsenoje perkame daug ir labai negalvodami.

ikelt

Photo Credits: pinterest.com

Kompensavimo arba liūdesio atveju perkame tada, kai kažko neturime ar netenkame. Pavyzdžiui, laikomės dietos ir neleidžiame sau suvalgyti torto, todėl, guosdami save, perkame drabužį. Lygiai taip pat pirkdami kompensuojame nesėkmę ir įsigyjame kažką, kaip paguodžiamąjį prizą sau. Tai dažnai yra susiję su nelaiminga meile, darbo praradimu ar kitais emociškai skaudžiais įvykiais. Deja, šiuo atveju pirkinių įsigyjame daugiau arba jie būna brangesni.

Emocinis pirkimas turi kelias neigiamas pasekmes. Pirmiausia, jis vystosi kaip priklausomybė, nes kuo toliau, tuo pirkinių norisi daugiau ir brangesnių. Antra, tai skaudžiai atsiliepia piniginei. Trečia, labai dažnai pirkdami emociškai, įsigyjame nereikalingų daiktų, kurie vėliau tik užima vietą spintoje, nes euforijos ar liūdesio būsenoje perkame per daug negalvodami. Apkritai psichologines problemas reikia spręsti iš esmės, o ne kompensuoti perkant daiktus.

Kokios yra dažniausiai pasitaikančios etiketo klaidos, kalbant apie biuro aprangos stilių? Kokie yra pagrindiniai keli akcentai ar taisyklės, į kurias tikrai reikėtų atkreipti dėmesį vyrams ir moterims, norint tinkamai atrodyti biure?

Pastebiu, kad moterys itin dažnai nejaučia ribos tarp verslo ir laisvalaikio drabužių. Čia pirmiausia patarčiau atkreipti dėmesį į audinį: trikotažinio, lininio, megzto audinio drabužiai labiau yra skirti laisvalaikiui.

Neatleistina klaida yra vulgarumas. Šioje vietoje taisyklės labai paprastos: darbe dėvimų moters drabužių dekoltė negali būti gilesnė nei delnas nuo kaklo. Lygiai taip pat ir sijonas negali būti trumpesnis nei delnas nuo kelių į viršų. Žinoma, jei įmonės vidaus taisyklėse nenorodyta kitaip.

Dar viena klaida, tiesa, ne tik verslo aprangoje, bet ir bet kurioje kitoje situacijoje, yra, kai moters pėdkelnės yra tamsesnės nei bateliai ar suknelė. Jos turėtų būti plonesnės, šviesesnės arba tokios pat spalvos kaip suknelė. Geriausia kai batų ir pėdkelnių spalva sutampa.

Žinoma vyrams šioje situacijoje suklysti sunkiau, nes jie dėvi kostiumus. Nieko kito biure jiems kaip ir nelieka, ypač jei įmonė ar pareigos – formalūs, tik penktadienį, jei tai leidžia įmonės vidaus taisyklės, galima dėvėti kelnes ir švarką vietoje kostiumo, kartais – džinsus. Bet čia irgi pasitaiko klaidų, pavyzdžiui, pasirenkant kostiumo dydį. Būna, kad kostiumas yra akivaizdžiai per didelis, kelnės per trumpos arba per plačios, nešiojami per trumpi ar per ilgi kaklaraiščiai, netinkamai pasirenkami aksesuarai ar avima sezono neatitinkanti avalynė.

ikel

Photo Credits: pinterest.com

Norėdami išvengti šių klaidų, vyrai turėtų atsiminti vieną paprastą taisyklę: nesvarbu, kokio pločio kaklaraištį pasirinksite, svarbu, kad viskas būtų proporcinga. Jeigu kaklaraištis platus – tai marškinių apykaklė taip pat turi būti plati ir atvirkščiai.

Vyrai taip pat dažnai pakenkia savo įvaizdžiui pasirinkdami netinkamus aksesuarus, pavyzdžiui, pernelyg konservatyvų ar pernelyg sportinį laikrodį. Visada siūlau aksesuarus vyrams išnaudoti tam, kad parodytų savo šiuolaikiškumą ir stilių. Pavyzdžiui, vietoj juodos laikrodžio apyrankės, pasirinkite rudą. Lygiai taip pat ir su batais.

Na ir dar veina neatleistina klaida vyrams – per trumpos kojinės. Jos turi būti tinkamo ilgio ir jokiu būdu sėdint neturi matytis apnuogintos blauzdos.

Atminkite: kaip save pateiksite – taip jus ir priims. Drabužis yra žinutė, kurią siunčiate aplink esantiems žmonėms apie save. Antro pirmojo įspūdžio jau nepadarysite.

Kaip rengiantis oficialiai ir profesionaliai, galima būtų atrodyti įdomiai ir savitai?

Verslo aprangai esame įpratę rinktis pilką, tamsiai mėlyną, juodą spalvas. Bet tų spalvų tikrai gali būti daugiau ir kitokių, svarbu, kad jos nebūtų ryškios. Darbinį garderobą papildyti galite švelniai geltona, švelniai žalia ir kitomis švelniomis spalvomis, taip par bordo, violetine, skaisčia mėlyna. Drabužiai gali būti ir raštuoti, tik atsiminkite: jei palaidinukė raštuota, sijonas ir kiti drabužiai turėtų būti vienspalviai. Tuomet tikrai nesuklysite.

Paįvairinti oficialią aprangą galite ir aksesuarais. Pavyzdžiui, pasirinkite auksinę ar sidabrinę laikrodžio apyrankę. Tik visada atminkite, kad aksesuarai neturėtų užgožti žmogaus ar skleisti garsų bei kitaip blaškyti jūsų pašnekovų dėmesio.

ikelk

Photo Credits: pinterest.com

Pirmiausia reikėtų ne paisyti mados tendencijų, o išlaikyti savitumą. Drabužių spalvą ir ilgį, aksesuarus derinkite pagal savo odos spalvą, figūros tipą. Daugiau specifinės informacijos apie tai galite rasti mano knygoje “Spintologija”.

Kalbant apie vyrišką aprangą – nieko baisaus nenutiks, jei jūsų kojinės bus taškuotos, o sąsagos – kaukolyčių formos. Neperžengiant ribų, tokios smulkmenos padės likti ištikimiems sau ir lojaliems oficialiai aprangai. Kai kuriais atvejais, tokie įdomūs akcentai dažnai būna icebreaking tema pašnekesiuose.

Ką ir kaip patartumėte rengtis į darbą tuomet, kai po darbo dar laukia vakarėlis ar koncertas, kur nenorime atrodyti pernelyg oficialiai, kas ypač aktualu vasarą?

Jeigu į darbą rengsitės tiesaus kirpimo suknelę ir švarkelį, tai po darbo nusimetusi švarką, rankinę pakeitusi į delninę, pasipuošusi masyviais karoliais tikrai iškart galite eiti į vakarėlį ar koncertą atrodydama nebe taip oficialiai.

Lygiai taip pat, jeigu vilkite kelnes ir marškinius. Prasisagstę marškinius, atsiraitoję rankoves bei kelnes, įsispyrę į laisvalaikio batelius tikrai galite eiti gerti kavos ant pievos. Dar, kaip aš sakau, „nudusinti“ aprangą visada galite prie klasikinių kelnių  ar sijono vilkėdami trikotažinę maikutę.

ikel

Photo Credits: pinterest.com

Na, o jeigu po darbo turite atrodyti tikrai šventiškai, tuomet surišti plaukai, smulkūs aksesuarai ir aukštakulniai visuomet suteiks elegancijos jūsų įvaizdžiui.

Jeigu paprašytume duoti vieną ir patį svarbiausią patarimą, kalbant apie biuro stilių, koks jis būtų?

Likite ištikimi sau. Jeigu esate sportinio stiliaus mėgėjai – įneškite jo į savo aprangą bent aksesuarais ar šukuosena.

 

Daugiau naudingų patarimų rasite Agnės Gilytės tinklaraštyje www.gilyte.lt